• Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Nedir?

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.
 • Neden Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Vermek Zorundayım?

  Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır. Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.
 • Kaç Tane Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Vereceğim?

  Ulaştırma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı genelgeleri gereğince 6 yaşından büyük her yolcu için HES kodu vermeniz gerekmektedir.
 • HES Kodu SMS ile nasıl alınır?

  HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

  TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

  06 Haziran 2020 tarihi 00:00’ dan itibaren Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS atıp HES kodu alınabilecektir.
 • HES Kodunu e-Devlet Üzerinden Nasıl Alırım?

  HES Kodunu e-Devlet Üzerinden Almak İçin Tıklayınız.
 • HES Kodunu Mobil Uygulama ile Nasıl Alırım?

  iPhone için AppStore ve Android cihazlar için Google Play’den indirebileceğiniz Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, kodu almak için kullanabileceğiniz yerlerden biri. Mobil uygulamayı indirip giriş yaptıktan sonra HES kodunuza kolayca ulaşabilirsiniz.

  HES uygulamasını AppStore’dan indirmek için tıklayın.
  HES uygulamasını Google Play’den indirmek için tıklayın

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan bilgi sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ.